Uygulama Ücretleri – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Grafik Çizme – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
12 Aralık 2015
Reaktör Tasarımı, Seçimliliğin Belirlenmesi, Mathcad ile çözüm
28 Aralık 2015
Önce şu yazıya bakmak isteyebilirsiniz: Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Birçok firmanın ücretlendirme politikası değişebilir. Şöyle ki; bazen bir uygylamayı satın almak istediğinizde uygulamanın içinde bulunduğu paketi satın almanız gerekebilir. Ya da uygulamayı satın alırsınız, yanında mobil uygulamalarını da alabilirsiniz. Microsoft, Google ve Apple bu konuda farklı politikaları izliyor.

Microsoft Excel

Excel uygulamasını satın alabilmek için Microsoft Office paketini satın almanız gerekmekte. Microsoft bu konda farklı alternatifler sunuyor. (Buradan bakabilirsiniz.)Ücretler son yıllarda cazipleştirmeye çalışılsa da diğerlerine göre cazip sayılmaz.

Sadece mobil uygulamayaları ücretsiz indirip kullanabilirsiniz. Fakat ücretsiz indirdiğiniz mobil uygulamaların sınırlı kullanıma sahip olduğunu yani programın bazı özelliklerinin kulanamacak olduğunuzu da unutmamanız lazım.

Tamamen ücretsiz bir alternatifiniz daha var: Bir Microsoft hesabı üzerinden tarayıcınız üzerinden Excel’i kullanabilirsiniz. Üstelik Molib tarayıcınızdan da artık açabilirsiniz. (Bu özellik Numbers ve E-Tablolar’da yok. Mobil uygulamayı kurmanız gerek). Bu bağlantıya tıklayarak Microsoft hesabınızla hemen Excel’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Apple Numbers

Apple uygulamalarını kendi mağazasından ücretli olarak satın alabilirsiniz. Bir paket satın alma zorunluluğunuz yok. Şunu tekrar hatırmatmakta fayda var ki; uygulamalar sadece MAC için geçerlidir. Yani Windows için bu uygulamaları indirip kuramazsınız. Bu bağlantıdan MAC’iniz için Numbers uygulamasını satın alabilirsiniz.

iOS için yani sadece iPhone’da mobil uygulamayı da iTunesStore’den satın alabilirsiniz. Bir süredir Apple iPad veya iPhone satın alan herkese bu uygulamaları ücretsi veriyor. Eski iPhone kullanıcısıysanız. Uygulamayı satın alabilirsiniz.

Numbers’i de ücretsiz kullanımanın bir yolu var elbette. O da yine tarayıcınız üzerinden. Bir iCloud hesabına ücretsiz sahip olup Applenin iCloud için tasarladığı uygulamalaları tarayıcınız üzerinden ücretsiz kullanabilrisiniz. Fakat Mobil tarayıcı üzeirnden Numbers kullanma imkanınız şu an için yok.

Eğer bir iPhone veya iPad’iniz var ve MAC bir bilgisayarınız yoksa şu Number, Pages ve Keynote gibi uygulamalardan istifade etmek ve bilgisayarınızı da bu işi için kullanmak istiyorsanız, Mobil cihazınızdan kullanıdığınız bu uygulamaları icloud.com adresinden tarayıcı üzerinden de kullanabilirsiniz.

E-Tablolar

Tamamen ücretsiz… 🙂 Zaten tarayıcı üzerinden çalışan bir uygulama olduğundan diğerlerinden çok bir farkı yok. Fakat mobil uygulamaları da tamamen ücretsiz. Teşekkürler Google 🙂

Google E-Tablolar

Google E-Tablolar

Apple Numbers

Apple Numbers

Microsoft Excel

Microsoft Excel

 

Konu Hakkında Diğer Yazılar

Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Çalışma ve Hesaplama Hızı

Eşzamanlama ve Ortak Çalışma

Grafik Çizme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir