Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Reaksiyon Mühendisliği Soru Çözümü (Fogler, P5-4)
10 Kasım 2015
Çalışma ve Hesaplama Hızı – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
15 Kasım 2015

Hücresel hesaplamalı uygulama nedir?

Izgara görünümlü hücreleri olan ve her hücrenin birbiriyle bağlantısı olan uygulamalara hücresel hesaplamalı uygulama denir. Bu uygulamalardan en yaygını eskiden beri sıklıkla kullanılan Microsoft Excel uygulamasıdır. Bilgisayar dünyasının başını çeken üç firmanın da hücresel hesaplamalı uygulaması mevcut. Bunlar: Microsoft Excel, Apple Numbers, Google Sheets (E-Tablolar). Bu yazı da işte bu üç uygulamayla ilgili…

Temelde bir yığın verinin organize edilmesi, veriler arasında bir hesap ilişkisinin olması, yine bu verilerin görsellere dayandırılarak sunulması ihtiyacımızı tam da bu uygulamalar karşılıyor. Bu tür uygulamalar sayesinde sıklıkla tekrar ettiğimiz verilerin her biri için işlem yapmaktan kurtulup yapılan işlemi bütün verilere uygulama hakkı elde ederiz. Grafik çizebilir, düzenli sayısal kurgular yapabiliriz.

Bu yazı ile hangi sorulara cevap bulacaksınız?

  • Hangi uygulama hesap yapmada daha hızlı?
  • Hangi uygulama eşzamanlı farklı cihazlarda çalışmak için daha uygun?
  • Hangi uygulama grafik çizmede daha performanslı?
  • Uygulama ücretleri nelerdir?
  • Hangi uygulamanın grafik görselleri daha etkileyici?
  • Hangi uygulama tablet ve telefonlarda kullanmak için daha uygun?
  • Hangi uygulama internet üzerinde çalışır?

Microsoft Excel Hakkında…

Microsoft Excel bu uygulamalar arasında en eskisi… En tecrübelisi demeyi de arzulasa da insan bazen basit işleri yürütmek bile o kadar zor oluyor ki, tecrübeyle bağdaştırılacak gibi değil!..

Microsoft firması, Excel programını Ofis paketi içerisinde temel program olarak eskiden beri veriyor. Uygulamayı temin etmek için ofis paketi satın almamız yeterli olabilir. Excel uygulamasının kendi sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

Microsoft, Uygulamalarında (İşletim sistemi, program vs.) sürüm yenilemesinde çok değişikliğe giden bir firma. Bana kalırsa bu değişiklikleri de kullanıcı kitleye göre değil belli bir mantığa göre yapıyor. Bu konu farklı bir konu. Ofis uygulamalarının bir çoğunda olduğu gibi Excel’de de yeni bir sürüm çıktığı zaman arayüzün değişmesiyle beraber aradığınız bir menüyü bulmanız zorlaşabiliyor. Bazen sürümler arasında o kadar fark oluyor ki; iki ayrı sürüm adeti birbirlerinin alternatifi iki farklı uygulama gibi gözükebiliyor.

Excel, geniş yelpazeli bir kullanım kitlesine sahip. Muhasebe, Mühendislik, Ekonomi gibi kullanım alanları mevcut. Bu alanlara ait spesifik kullanımlar için de uygun denebilir. Hatta makrolar sayesinde programlama düzeyinde daha da ileri gitmek mümkün.

Apple Numbers hakkında…

Apple Numbers, Hiç şüphesiz Excel için Apple firmasının bir alternatifi… Programın çalışma alanı, Excel ve E-Tablolar gibi hücrelerden oluşmuyor. Eğer dilerseniz hücre görevini gören tabloyu çalışma alanına siz yerleştiriyorsunuz. Çalışmanız sadece hücrelerden oluşmayacaksa gayet mantıklı duruyor. Excel kadar fazla komut olmayabilir fakat kullanımı (kullanıcıya göre değişiklik gösterse de) Excel ve benzer programlara göre daha pratik. Sık kullanılan seçenekler her an elinizin altında. Rutin işler veya hesaplamalar için değil de spesifik işler için kullanacaksanız sizi üzebilir. Excel gibi makro yadı komut tabanlı bir müdahale olmadığı gibi E-tablolar gibi ek bir eklenti ile programın sınırlarını zorlayamazsınız.

Özetle; genel kullanım için pratik, kullanıcı dostu ve İlhan veren tasarım araçları ile heyecan verici.

Apple Numbers hakkında Apple nediyor isterseniz buradan da ona bakabilirsiniz.

Google Sheets (E-tablolar) hakkında…

İki büyük Amerika firması (Microsoft, Apple), hücre tabanlı hesaplama uygulaması yapar da üçüncü büyük firma Google’nin bu ihtiyaca cevap vermesi düşünülemez.

E-Tablolar da Google firmasının bir uygulaması. E-Tablolar’ın da çalışma alanı Excel gibi hücrelerden oluşuyor. Bir masaüstü yazılımcılığı olarak bilgisayarınıza kurmanız mümkün değil. Fakat Google Chrome’da çalıştırıp internetiniz olmasa bile kısmen kullanmanız mümkün. Tarayıcı üzerinden açtığınız E-Tablolar uygulamasını güncellemeniz diye birşey yok; çünkü hep güncel.

Yazılım geliştiriciler tarafından E-Tablolar’a müdahale edilen eklentiler geliştirilebiliyor. Bu durumda siz istediğiniz bir özelliği E-Tablolar bünyesinde bulamasanız bile, eklenti kurarak temin etme hakkına sahipsiniz.

E-tablolar hakkında Google firmasından bilgi almak için de burayı tıklayabilirsiniz.

Uygulamayı temin etme ve Ücretler

Microsoft Excel

Microsoft Excel programına PC veya MAC için; Microsoft Office paketlerinden herhangi birini temin ederek ulaşabilirsiniz. Microsoft’un sitesinden ücretle satın alıp kullanabilirsiniz. Şu an MAC için 2 Ofis paketi bulunmaktadır: 2011 ve 2015.  2011 sürümü Windows için üretilen ofis uygulamalarından biraz farklı olsa da 2015 sürümü bir hayli yakın. Kullanırken kendinizi windows ortamında bile hissedebilirsiniz. Tasarımı daha sade ve daha az kafa karıştırıcı.

Screenshot 2015-11-13 11.29.40

Tablet ve telefonlar için de Excel temin edebilirsiniz. Yani bir Ofis paketi satın almanıza gerek yok. Bazı temel kullanımların sağlandığı ücretsiz sürümü de mevcut. İşlemlerinize yetecek kadar özellik varsa ücret ödemenize gerek de yok. Tablet ve telefonlar için Microsoft Excel uygulamasını iTunes Store, Google Play ve MicrosoftStore mağazalarından indirebilirsiniz. Ofis 365 gibi üyelikleriniz varsa sadece bir pakete ödeme yaparak size ait bütün cihazlarda da kullanabilirsiniz.

Ayrıca tarayıcınız üzerinden de Excel uygulamasını açıp çeşitli özellikleri kullanabilirsiniz. Bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinden ulaşabilirsiniz.

Apple Number

Apple Numbers, ne yazık ki bilgisayar kullanımında şu an için MAC sürümü bulunuyor. Yani Windows kullanıcısıysanız bilgisayarınıza Apple Numbers uygulamasını indirip kullanma imkanınız bulunmuyor. Fakat hiç üzülmeyin çünkü diğerlerinde olduğu gibi tarayıcı üzerinden Apple Numbers’i kullanmanız mümkün. Üstelik hiç de kötü sayılmaz.

Uygulamayı MAC için App Store üzerinden satın alıp indirebilirsiniz. Uygulamayı satın aldığınızda uygulamanın yeni sürümlerinde her seferinden ücretsiz ulaşabilirsiniz (En azından bu vakte kadar öyle oldu). Yani yeni bir Numbers çıktığınız Microsoft Ofis uygulamalarında olduğu gibi tekrar tekrar ücret ödemenize gerek kalmıyor.

Tablet ve telefonlar için (yani aslında iPad ve iPhone için demek daha doğru), uygulamayı ayrıca temin edebilirsiniz ve yine uygulamanın her yeni sürümü için ücretsiz güncelleyebilirsiniz. Kullanım kolaylığı ve ucuz olması (3 sene önce ben aldığında 16 TL idi) hiç düşünmeden uygulamayı almaya teşvik ediyor. Daha da güzeli Apple yeni bir iPad veya iPhone aldığınızda Numbers uygulaması ve onun en yakın apkadaşları olan Pages (Word için alternatif) ve Keynote (Power Point için alternatif) uygulamalarını ücretsiz hediyor ediyor. Bazı iş güzar firmalar gibi ‘ücretsiz ama… şöyle ücretsiz’ demiyor. Tıpkı parayla satın almışsınız gibi ücretsiz. Yanlız bu durum sadece iPad ve iPahone için geçerli yani bir MAC aldığınızda bu uygulama(lar) ücretsiz olarak içinden çıkmıyor. (Zannediyorum yakın zamanda o da olur)

Google Sheets (E-Tablolar)

Yukarıda da bahsedildiği gibi PC ve MAC için masaüstü yazılım olarak E-tablolar bulunmuyor. İnternet tarayıcınızla Google E-Tablolar uygulamasını ücretsiz bir şekilde rahatıkla kullanabilirsiniz. Tarayıcınız Google Chrome ise çevirimdışı olarak da çalışma imkanına sahipsiniz.

Tablet ve telefonlar için uygulamayı ücretsiz indirip sorunsuz kullanabilirsiniz. Her cihaz için kendi uygulama mağazasında mevcut.

Tercih Sebepleri

Tercih sebeplerine geçmeden önce şu konuya değinmekte fayda var: Eşzamanlama (senkronizasyon) günümüzün vaz geçilmez özelliklerinden biri. Neden? Çünkü işlem yaptığımız bir bilgisayar varken bu işlemlere veya çalışma belgelerinde telefon ve tablet üzerinden de görüntüleyebilme ve belki değiştirme ihtiyacımız olur ve olmalı da. Kaldığınız işe diğer cihazdan devam etme veya evde bilgisayarda çalışırken sınıtfa tabletten ve yolda telefondan aynı belgelere ulaşmak işlerimizi daha verimli hale getirebilir. Aşağıda başlıklar halinde tercih sebeplerine değinmeye çalıştım fakat şu tavsiyede de bulunmak istiyorum: Bilgisayarda hangi uygulamayı kullanıyorsak o iş için tablette de aynı uygulamayı tercih etmemiz bizim için yararlı olacaktır. Yazının sonunda ve uygulamalar kullanıldıkça neden olduğunu anlayacaksınız.

Hangi uygulama ile çalışırsanız çalışın, belgenizi diğer uygulamaya göndermeniz (bazı kayıplarla da olsa)  her zaman mümkün.

Konu Hakkında Diğer Yazılar

Çalışma ve Hesaplama Hızı

Eşzamanlama ve Ortak Çalışma

Grafik Çizme

Uygulama Ücretleri

1 Comment

  1. […] var: Apple Numbers ve Google Sheet. Hücresel hesaplamalı programlar hakkında detaylı bilgiyi Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar) başlıklı yazıdan elde […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir