Grafik Çizme – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Eşzamanlama ve Ortak Çalışma – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
15 Kasım 2015
Uygulama Ücretleri – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
12 Aralık 2015
Önce şu yazıya bakmak isteyebilirsiniz: Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Grafikler

Grafik, bir yığın sayısal verinin beynin sağ lobuna havale edilmesidir 🙂

Grafikler, sayısal verilerin görselleştirilerek muhakeme kabiliyetinin arttırılması amacıyla hazırlanır. Doların zamanla artması (çizgisel grafik), yağış oranları (sütun grafiği), yüzdelik dağılımlar (pasta grafikleri), farklı zamanlarda alınan ölçümler (x-y dağılımı grafiği).. vs.

Elbetteki grafik çizmedeki tek amaç görselleştirmek olmayabilir. Sayıların görsellikle uyumundan istifade ederek (fonksiyonlarda olduğu gibi) sayısal çözümleme de yapılabilir.

Zengin görsellik

Daha önce de söylendiği gibi, grafik çizmedeki en önemli amaçlardan biri görselleştirmek olduğumdan, bu görselliğin zengin olması da elbette önemlidir. Yani tasarım açısından daha çekici olması hiç şübhesiz görselliğin cazibesini arttıracaktır. Zevkler ve bilhassa renkler kişiye göre değiştiği gibi tasarım, yani sanat anlayışı da kişiye, zamana ve mekana göre değişebilir. Bu yüzden uygulamaların verilere görsellik kazandırma kabiliyetlerini sınamak size düşüyor.

Burada belki şuna değinmek daha doğru olur: Grafik seçeneklerin fazlalığı, grafikleştirebilme kolaylığı ve hız.

Grafik seçeneklerinin fazlalığı, elimizdeki sayısal verileri ifade edebilme gücümüzü arttırır. Çizgi, noktasal, sütun, çubuk, pasta.. gibi geleneksel grafikler, grafik çizen hemen her programda mevcut. Fakat uygulamaların kendine özel bu grafiklerin ötesinde grafikleri de mevcut. Örneğin; Numbers’taki etkileşimli grafikler, E-tablolar ve Excel’deki statik grafik anlaşının ötesinde sunum kabiliyetini arttıran bir uygulama. Veya Excel’deki halka grafikler klasik pasta grafiğinin ötesinde bir görselliğe sahip. Her üç uygulama için de özgün grafik çeşitleri arttırılabilir. Talebe görevaraştırılmalı.

Grafik oluşturma kolaylığı, da bir diğer önemli konulardan. Zira elimizdeki verileri pratik olarak yönetebilmemiz. Hemen sunuma hazır hale getirilmesi her zaman istenen bir durum. Pratiklik deyince daha evvel de söylendiği gibi Apple Numbers, tam da buna göre tasarlanmış.

Google E-Tablolar’da mobil uygulamalarda şuan için (Aralık 2015) grafik ekmele yok. Fakat eklenmiş olan grafikleriniz çalışıyor. (Bilgisayar üzerinden grafik eklemiş olabilir ve aynı belgeyi mobil uygulamada çalıştırmış olabilirsiniz.) Grafikler çalışıyor zira, grafikleri etkileyen verilerde değişiklik yaptığınızda bu değişiklikleri grafikler üzerinde görebiliyorsunuz.

Grafik hızı, uygulamaların verileri nasıl işlediğine bağlı. Yine teknik konulara girmek uygun olmayacaktır. Basit bir test yapıp istediğiniz uygulamayı kullanabilirsiniz. Örneğin: milyonlarca veriden grafik oluşturma işlemine en hızlı cevabı Excel veriyor. Çünkü Excel’in grafikleri oluşturma mantığı grafik oluşturmak için daha elverişli. Bu işlemi E-Tablolar ile yaptıpınızda ortalama bir hızla karşılaşabilir ve Excel’de de E-Tablolarda da verilerinizden grafik oluşturduktan sonra döküman üzerinde çalışmaya rahatlıkla devam ederbilirsiniz. Fakat aynı şeyi Number için söylemek mümkün değil. Numbers’da, milyonlarca veriden grafik oluşturdunuz aşırı yavaş olmasada grafiğinizi oluşturdu. Fakat bu saatten sonra örneğin 100 km olan dökümanınız 2-3 GB ye kadar yükselebilir ve bu 2-3 GB nin RAM üzerinde yer kaplamak istediğini düşünürseniz (gerçi Apple RAM’in bazı işlevlerini sabit diske kaydeder, bu da sabit diskinizde yer kaplayacağı anlamına geliyor.) Bilgisayarınız giderek donacaktır. Belge üzerinde çalışmaya devam etmeniz güçleşecektir.

Konu Hakkında Diğer Yazılar

Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Çalışma ve Hesaplama Hızı

Eşzamanlama ve Ortak Çalışma

Uygulama Ücretleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir