Eşzamanlama ve Ortak Çalışma – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Çalışma ve Hesaplama Hızı – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
15 Kasım 2015
Grafik Çizme – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
12 Aralık 2015
Önce şu yazıya bakmak isteyebilirsiniz: Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Eşzamanlama Nedir?

Eşzamanlama (senkronizasyon), çalıştığınız bir belgeyi bir başka bir cihazda da çalışabilir olmanız anlamına gelmektedir. Burada asıl amaç belgenizi kopyalayıp başka yere taşımadan, bir cihazda yaptığınız değişikliği diğer cihazdaki belgede de görmenizdir. Bunu yapabilmenin en mantıklı yolu da internet üzerine yüklü bir döküman üzerinde çalışmaktır. Bunun için bulut hesapları üretilmiştir. Dosyanızda çalışıp dayyayı kaydettiğinizde dosya hemen buluta yükleniyor ve başka bir cihazda açtığınızda değiştirilmiş dökümanı açabiliyorsunuz. Tabi dosyanın internete yüklendiğinden eminseniz (Yani eşzamanlama sağlanmışsa).

Bu başlık altında bir diğer konu ise aynı belge üzerinde birden fazla kişinin çalışıyor olması… Örneğin bir iş belgeniz var (faaliyet raporu gibi) bu belge üzerinde hakkı olan herkes istediği cihazdan girip (bilgisayar, telefon, tablet.. gibi) bir değişiklik yaptığında dosyaya sahip herkes bunu görmeli.

Peki Excel, Numbers ve E-Tablolar’da eşzamanlama nasıl işliyor. Teknik boyutuna değinmeden kısaca bahsedeyim:

Microsoft Excel uygulamasında bulut hesaba yüklü dosyayı bulut hesaptan çekebiliyor ve istediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz. Sizle aynı zamanda dosyayı bir başka kişi daha açmışsa ikiniz de ayrı ayrı kaydetmişseniz çakışma meydana geleceğinden bulut hesabı belgeyi çoğaltıyor. Bu konu aslında Bulut hesabı veya uygulaması ile alakalı.

Apple Numbers‘da da işler benzer şekilde yürüyor. Apple uygulamalarının eşzamanlama özelliğini anlatırken bizi bir hayli heyecanlandırmıştı. Şöyleki; aynı anda iki farklı kişi belgeyi açtığında birinin yaptığı değişikliği annda diğeri de görebiliyordu. Fakat Apple’nin anlatığı kadar hızlı eşzamanlamaya hiç rastlamadım. En iyi internet bağlantısında bile.

Google Sheets bu konuda bir numara desek sezadır. Zira yaptığınız değişiklikler siz hücreden çıkar çıkmaz hücre bazında hemen kaydediliyor. Yani belgenin tamamını kaydetmenize gerek yok. Kayıt işlemlerini hücre bazında yapıyor. İki farklı cihazdan aynı belge açıldığı zaman aynı belge üzerinde rahatlıkla çalışabiliyorsunuz. Yeter ki farklı hücrelerde işlem yapın, farrklı sayfalar olmasına gerek yok.

Bu cihazlardaki mantığın aynısını farklı cihazlar açısından düşünmemiz de mümkün. Yani belgenin kullanıcısı sadece sizsiniz fakat farklı cihazlarda kullanıyorsunuz. Burada Numbers’in hakkını yememek lazım zira Numbers’i kullanışsız kılan başkasıyla dosya paylaşma yeteneğini henüz çok geliştirememiş olması. Fakat bir kullanıcı için farklı cihazların kullanılmasında kötü sayılmaz. Hatta handoff özelliği sayesinde bir belge üzerinde çalışıyorken bir cihazı bırakıp diğer cihazdan devam edebiliyorsunuz. Hanoff hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Excel de ise bir kullanıcı için farklı cihazlardan belge düzenleme işi bile biraz sıkıntılı. Çünkü bu durumda her an çevirim içi olmanızı isteyebiliyor. Microsoft’un çok meraklı olduğu gibi sürekli size hata mesajları verebiliyor. Öyle ya bağlantınız kesilmiş olabilir ve bağlantı geldiği zaman eşzamanlanmasını istiyor olabilirsiniz. Hem bilgisayar hem telefon hem de tablet uygulamalarında sizi kırk defa uyarmadan rahat etmiyor. Bu da sinirlerinizin bozulması için de yeter de artar sanırım.

Konu Hakkında Diğer Yazılar

Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Çalışma ve Hesaplama Hızı

Grafik Çizme

Uygulama Ücretleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir