Çalışma ve Hesaplama Hızı – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
13 Kasım 2015
Eşzamanlama ve Ortak Çalışma – Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)
15 Kasım 2015
Önce şu yazıya bakmak isteyebilirsiniz: Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

 

Bu bölüm; kullanıma, donanıma, belge boyutuna, belge özelliğine, belgedeki hesaplara göre uygulamalara arasında değişiklik arzedebileceğinden, eğer donanımsal olarak zayıf bir ortamda çalışmıyorsanız bu bölümü atlayabilirsiniz. Örn: “Eski bir tablette hangi uygulamayı kullanayım?” gibi bir soruya cevap arıyorsanız cevap yine belgenize göre değişir şeklinde olacaktır. Zaten genellikle cihazınız donanımsal olarak uygulamayı çalıştıramayacak bir özellikteyse cihazın mağazasında da yer almıyor. 

Hız bir uygulamayı tercih için en önemli unsurlardan biri olabilir. Hız bizim için;

  1. Belgeyi açarken
  2. Belge üzerinde çalışırken
  3. Belgeyi kaydederen önem arzeder.

Bir belgenin yavaş açılmasının sebebi belgenin dosya büyüklüğü, veri büyüklüğü veya formül çokluğu (çok hesaplama) olabilir. Programların çalışma mantığı bu sebeplere göre değişiklik gösterir. Buna göre;

  • Belge tamamen hazır hale getirilip (formüller hesaplanmış, grafikler çizilmiş, resimler açılmış.. vs.) açılabilir.
  • Belge verileriyle beraber açılabilir, hesaplama, grafik çizme, resimleri kayıt dosyasından çekme işlemi açıldıktan sonraya bırakılabilir.

Bu konuda daha teknik konulara girmek yazılımcılığa soyunmak olacağından bu kadarla iktifa edeyim.

Belgenin açılırken hızının testinde uygulamaları sıraya sokmak çok sağlıklı bir ölçü olmayacaktır. Zira, uygulamalar içerisinde sürüm farklılıklarıyla bile bu politika değişebilir. Fakat genel bir değerlendirme yapacak olursak;

  • Microsoft Excel, belge ilk planda açmaya çalışır, çtıktan sonra işlemleri yapmaya devam eder.
  • Google E-tablolar, belgeyi verileriyle beraber bir an evvel açmaya gayret edip, grafik çizme, resim görüntüleme işlemlerini ihtiyaç duyduğunuzda çalıştırır. Belge içerisindeki sayfaların tamamı ilk anda yüklenmez, ihtiyaç duyduğunuz an yüklenir.
  • Apple Numbers, rahat kullanımı temin etmek için belgeyi hazır hale getirip sonra açar.

Hesaplama konusuna değinecek olursak, Excel, milyonlarca veriyi değerlendirme konusunda en performanslı denebilir. Fakat bu performans her an geçerli değil. Şöyle ki; belgeyi ilk açtığınız zaman bu grafiği tekrar çizmeye çaba sart edecektir. E-Tablolar, grafiği çizmek için daha çok uğraşsa da o grafiğe (üzerinde bir değişiklik yapmadığımız sürece) resim muamelesi yapıyor. Her an grafiği çizmek için uğraşmıyor. Numbers ise üzülerek söylemeliyim ki bu konuda kötü denebilir. Milyonlarca veriden grafiği zor çizerken, o grafik orada olduğu sürece belge üzerinde çalışmanızın performansı da düşük oluyor.

Konu Hakkında Diğer Yazılar

Hücresel Hesaplamalı Uygulamalar (Excel, Numbers, E-tablolar)

Eşzamanlama ve Ortak Çalışma

Grafik Çizme

Uygulama Ücretleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir